Karavancılık Ve Karavan Hakkında Bılınmesı Gerekenler
Buradasınız: Anasayfa / Haberler
5 Eylül 2019, Perşembe
KARAVANCILIK VE KARAVAN HAKKINDA BILINMESI GEREKENLER
Özgürlük duygusunu hisseden tüm gezginlerin gönlünün köşesinde yatan tatil hayalidir karavanla tatil.
KARAVANCILIK VE KARAVAN HAKKINDA BILINMESI GEREKENLER

Karavan özgürlüğün ikinci adıdır. Karavan tatillerinde bir rota belirlense de her zaman o rotanın dışına çıkılır, o kesin.

Bir kez yapmanız halinde hayatınız boyunca ikinciyi ne zaman yapacağım diye düşünmeye başlarsınız. Biz de deneyimlerimizden faydalanarak sizlere karavan tatiline çıkacaklar için olmazsa olmazları listeledik.

Tatil planı ve konaklama güzergahlarını iyi belirleyin

Türkiye ve dünyada özellikle karavan kampları genellikle doğası güzel ve bol yeşillikli yerlere konumlanmış durumdadır. Karavan bir özgürlük sunsa da karavan kamplarında kalmakta yarar var.

Karavan kamplarının en büyük avantajı ortak tuvalet, banyo dışında aracınıza elektrik ve su depolama yapmanızı sağlayan imkanları sunmasıdır. Günlük 50 ila 100 lira arasında karavan konaklama ücretleri vardır. Kamplar, karavan kültürünün dibine vurmak ve karavan hikayelerini dinlemek için biçilmiş kaftan...

Kamp için çadır, uyku tulumu ve diğer ekipmanları alın

Karavan cüssesi büyük bir araç olduğu için bazen engebeli veya ulaşımı zor arazilerde onu geride bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumlarda ihtiyacınız olan uyku tulumu, çadır, fener, elektrik veya ateş kaynağı gibi kamp ekipmanları, karavan dışında bu arazilerde kalmanıza yardımcı olacaktır. Ulaşılması zor koylar, tepeler veya değişik mekanlar için muhakkak bu ekipmanları yanınıza alın.

Karavan tatili sanılanın aksine güvenli bir yolculuktur. Ama yine de tedbiri elden bırakmamanız gerekiyor.

Özellikle yollarda 

-En önemli kurallardan biri tekin olmayan yerlerde konaklamamak. Benzin istasyonu veya yoldan görünen bir güzergahta konaklamaktansa kimselerin göremeyeceği yerlerde konaklamanız daha iyi olacaktır.

-Savrulma veya devrilmeyi önlemek için 80 km süratin üstüne çıkmamak önemli.

-Karavanda uzun yolculuklar için en az iki sürücünüz olması yol yorgunluğunu ve riski en aza indirecektir.

-Lastik kontrolleri ve lastik patlamasına karşı stepnenin yerini bilmek yararlı olur.

-Araç çalışmıyorken ve herhangi bir elektrik kaynağına bağlanmamışken aküyü bitirmemek için; fön, fırın ve kettle gibi alet edevatı gerekmedikçe çalıştırmamayı öneririm.

-Yollarda güvenliğiniz için biber gazı spreyi yeterli olacaktır.

-GPS'le kendinizi bir arkadaşınıza takip ettirin.

-Yanınıza fener alın.

-Gideceğiniz güzergahlardaki hastanelerin listesini çıkarın.

-Aracınızdaki yiyecek saklama yerlerini doldurun.

-Araç seyir halindeyken sarsıntı çok olacağından kırılacak eşyalarınızı sabitlemeniz iyi olacaktır. Tüp ve elektrikli eşyaları yangın ve gaz sızıntısına karşı sabitleyin.

-Bir ilaç çantası yapın.

Tatilinizi belgeleyin

Karavan tatilinde bagaj sorununuz pek olmayacağından yanınıza alabildiğiniz kadar teknolojik alet alıp tatilinizi fotoğrafların, videoya çekin ve bir şeyler karalayın. İnsanlar tatilden döndüğünüzde karavan anılarınızı görmek isteyecekler.

Bisiklet, motosiklet veya zodyak bot alın

Karavan kampına yerleştiniz ama merkeze uzaktasınız. Bu gibi durumlar için karavana en az bir bisiklet alabilirsiniz. Bazı karavanlarda arka, ön veya iç tarafında motosiklet koymanız için bölmeler bile olabiliyor. İmkanınız varsa bu kısımları kullanın. Deniz ile haşır neşirseniz karavanın üst kısmına bir zodyak bot bile yerleştirebilirsiniz.

Etiketler
Karavan satanlar
sıfır karavan fiyatları
ikinci el karavan fiyatları
karavan tatil
karavan tatil deneyimi
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın